نشست خبری دومین همایش چشم انداز روابط ایران و چین

نشست خبری دومین همایش چشم انداز روابط ایران و چین

نشست خبری دومین همایش چشم انداز توسعه روابط ایران و چین

در مورخ ۷ شهریور ماه ۱۳۹۷ نشست خبری دومین همایش »چشم انداز توسعه روابط ایران و چین« با حضور سفیر محترم جمهوری خلق چین در ایران، ریاست محترم انجمن دوستی ایران و چین، مدیران موسسه نام آوران و جمعی از اصحاب رسانه های ایرانی و چینی در هتل پارسیان اوین تهران برگزار شد. در این نشست آقای محمدی اظهار داشت : همایش امسال در شرایطی برگزار می شود که شرایط بین المللی بخصوص برای ایران و چین کامال پیچیده و بغرنج است چرا که دو کشور مخاطب مستقیم دشمنی های آمریکا هستند و هدف گذاری اصلی سیاست خارجی واشنگتن بر روی چین و ایران متمرکز شده است. وی با تاکید بر لزوم همکاری بیشتر دو کشور برای مقابله با این تهاجم گفت: اطمینان دارم همانطور که در دوران تحریم اول دولت و مردم چین از سیاست های ایران حمایت می کردند در تحریم های جدید هم وضع به همین منوال ادامه می یابد.

4
جناب سفیر چین در این نشست با بیان این که اقتصاد پکن – تهران مکمل یکدیگر هستند، یادآور شد:
چین بازار بزرگی برای محصوالت ایران است و کاالهای چینی هم بازار این کشور را متنوع تر کرده است. سفیر چین در تهران خاطرنشان کرد: چندین بار به طور واضح و روشن گفته ایم که مخالف تحریم یک جانبه هستیم. این کشور در حوزه های مختلف اقتصاد، انرژی و تجارت با ایران همکاری علنی، شفاف و عادی دارد. این همکاری ها نه برخالف تعهدات بین المللی چین و نه قطعنامه شورای امنیت است و به منافع ملی شورهای دیگر هم صدمه نمی زند، بنابراین این همکاری ها باید حفظ شود. وی همچنین درباره تعامالت گردشگری دو کشورگفت: ایران و چین برای اتباع یکدیگر هدف سفر هستند و در این راستا وزیر گردشگری چین در ماه سپتامبر با رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ایران دیدار و تبادل نظر کرد. وی با بیان این که ایران همواره جایگاه مهمی در جاده ابریشم داشته و دو کشور در چهارچوب این طرح
همکاری خوبی دارند، اظهار داشت: در سال ۲۰۱۴ و در جریان سفر شی جین پینگ رییس جمهوری چین به ایران، دو کشور مشارکت جامع و راهبردی را امضا کردند و تفاهم نامه ای هم درباره ساخت و ساز در قالب یک کمربند یک راه امضا نمودند. این نشست خبری، پس از پاسخگویی به سواالت خبرنگاران، با رونمایی از پوستر و تندیس همایش توسط رییس محترم انجمن دوستی ایران و چین و سفیر محترم چین در ایران پایان یافت.

لینک اخبار نشست در رسانه های ایرانی:

دومین همایش چشم‌انداز توسعه روابط ایران و چین برگزار می‌شود  ” خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا”

جایگاه ایران در طرح یک کمربند – یک راه بررسی می شود “خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ایرنا”

نشست خبری چشم انداز توسعه روابط ایران و چین “خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ایرنا”

حجم روابط تجاری تهران – پکن در آستانه ۲۰ میلیارد دلار است “خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ایرنا”

صدور ویزا توسط سفارت چین نسبت به قبل تسهیل و شرایط بهتر شده است ” خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا”