نام آوران

مقدمه

برآمدن چین به عنوان یک قدرت برتر اقتصادی و پررنگ شدن نقش جایگاه این کشور در عرصه های مختلف سیاسی و فرهنگی در سطح نظام بین الملل و گسترش روزافزون روابط کشور ما در حوزه های مختلف با چین در آستانه قرن ۲۱ از یک سوی و ویژگیهای خاص زبانی، فرهنگی، تنوع نژادی، انبوه جمعیتی، استمرار زیست هویتی-تاریخی و تاثیرگذاری در فرهنگ و تمدن آسیایی و همچنین نقش بارز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در سطح آسیا و جهان، شناخت همه جانبه و منطبق با واقعیات آن را به ویژه از بعد دانشگاهی و آکادمیک برای کشورمان نه تنها ضروری، بلکه اجتناب ناپذیر ساخته است. به رغم مشهود بودن نیازهای پیش گفته، تا سال های اخیر گامی موثر در جهت پاسخگویی به آن برداشته نشده بود. مجموعه ی “نام آوران” سعی بر انجام اقدامات موثر و کارآمد در حوزه ایران و چین داشته است و با پیدا کردن فرصت های فراوان و استفاده صحیح از آن ها و همچنین با گرد هم آوردن تیمی مجرب و متخصص در این حوزه، گام به سوی اهدافی بزرگ در راستای اعتلای این مهم بردارد. همچنین شناساندن ایران و جاذبه های فراوان آن و شناساندن مذهب و فرهنگ غنی ایران زمین از مهم ترین اهداف گروه می باشد. موسسه “نام آوران”  تیمی متخصص و کارآمد در ایران و چین را در زمینه آموزش زبان، مطالعات آسیا و چین شناسی سازماندهی کرده تا پای مدیران، مشاوران ، مترجمین، اساتید، بازرگانان، محققین و دانشجویان موثر و پیشرو را به این عرصه مهم باز کند و فرصت آشنایی سهل و واقع گرایانه با این حوزه را برای آنان مهیا سازد.

بر این اساس در گام نخست با برگزاری کلاسهای آموزش زبان چینی، تلاش دارد چشم انداز صحیحی را روبروی علاقمندان و مخاطبان این حوزه قرار دهد و در این راستا به شکل کاملا تخصصی به تالیف جزوات و ترجمه جدیدترین کتب آموزشی پرداخته است. مجموعه ما وجود همه این امکانات را برای پاسخگویی به نیازهای پیش گفته کشورمان به ویژه در زمینه آموزش زبان چینی، گامی موثر در جهت حمایت از منافع شهروندان و تجار ایرانی در مبادلات همه جانبه خود با چین می داند و بر این اساس حرکت می کند. در گام های بعدی با نگاهی ژرف تر به فعالیت های فرهنگی و هنری و علی الخصوص گردشگری بین  دو کشور پرداخته و در حال گسترش فعالیت ها، ارتباطات و همکاری با سایر مراکز می باشد.

پیشینه نام آوران

 • موسسه نام آوران در سال ۱۳۹۱ با چاپ اولین کتاب آموزش زبان چینی به فارسی، نخستین فعالیت خود را در حوزه چین آغاز نمود. گام بعدی ، تدوین و تشکیل دوره های آموزش زبان چینی در قالب آکادمیک، مکالمه و بازرگانی در سطوح عالی بوده است.
 • در تابستان ۱۳۹۴ با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و اخذ مجوز برگزاری دوره، اقدام به تدوین و برنامه ریزی و برگزاری دوره تخصصی راهنمایان تور ایرانگردی (ویژه توریست چینی) نمود.
 • از سال ۱۳۹۴ موسسه نام آوران به طور رسمی و طی تفاهم نامه ای وارد همکاری مستمر با انجمن دوستی ایران و چین شد.
 • در سال ۱۳۹۵ نام آوران موفق به اخذ مجوز موسسه فرهنگی و هنری خود از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گردید تا اقدامات بیشتری را در حوزه ی ایران و چین انجام نماید.
 • تاسیس کانون مترجمان نام آوران، اعزام مترجم (رسمی، مذاکرات، کتبی و شفاهی و تورلیدر) برای سازمانها و ارگانها و همچنین شرکتهای متقاضی و…
 • راه اندازی دپارتمان زبان چینی در مرکز آموزش های دانشگاه رفاه توسط موسسه نام آوران در سال ۱۳۹۵ و تشکیل کلاس ها و جذب فراگیر در آن مرکز.
 • برپایی دوره های آموزش زبان چینی و همچنین برپایی کارگاه های چین شناسی ویژه تجار و بازرگانان در مرکز آموزش اتاق بازرگانی تهران از ابتدای سال ۱۳۹۵
 • شرکت در جشن عید بهاره سفارت چین در کاخ نیاوران در سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ و حضور غرفه معرفی نام آوران در نمایشگاه آن
 • همکاری با اتاق بازرگانی ایران و چین و برپایی دوره های مکالمه فشرده زبان چینی ویژه تجار و بازرگانان از ابتدای سال ۱۳۹۶
 • در سال ۱۳۹۶ نیز دوره ی تخصصی آشپزی چینی، برای اولین بار در ایران با مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را برگزار نمود.
 • موسسه نام آوران مفتخر است که در دی ماه سال ۱۳۹۶ به عنوان دبیر اجرایی “اولین همایش بین المللی چشم انداز توسعه روابط ایران و چین با محوریت گردشگری و تجارت” که به همت سفارت محترم جمهوری خلق چین در ایران و انجمن دوستی ایران و چین برگزار گردید، انتخاب شده و ایفای نقش نمود.
 • برگزاری دومین همایش چشم انداز توسعه روابط ایران و چین – بررسی ارتباطات بین مردمی در چارچوب ایده ی یک کمربند یک راه در ادامه برپایی همایش های سالانه در ایران و چین در شهریور ماه ۱۳۹۷ در مرکز همایش های برج میلاد تهران
 • آغاز به همکاری با موسسه سفیر ساعی جهت اعزام دانشجو به چین و اخذ بورسیه تحصیلی برای هموطنان ایرانی

اهداف و چشم انداز

با در نظر گرفتن حجم روابط دو کشور ايران و چين و بر اساس بررسي هاي بعمل آمده، در پی فعالیت های نام آوران، نه تنها زمينه اشتغال اساتيد چين شناس و زبان دان فراهم خواهد شد بلکه با تربيت نيروي انساني مورد نظر شرايط اشتغال به کار انبوهي از هموطنان در مراکز دانشگاهي، موسسات علمي و مراکز و نهادهاي صنعتي و تجاري فراهم خواهد آمد.

موسسه نام آوران، در نظر دارد به عنوان پل ارتباطی بین نیروهای متخصص و با دانش در حوزه های زبان چینی، گردشگری، چین شناسی، اقلیم شناسی و فرهنگ و هنر باشد. همچنین مد نظر دارد با شناسایی و گرد هم آوردن این نیروهای بالقوه ، بستری را جهت ایجاد بازارکاری نو و بروزآماده کند.

پیشگامی حرفه ای و تخصصی در ارایه الگوی موثر و کارآمد آموزشی، پژوهشی و مشاوره ای در زمینه چین شناسی از طریق آموزش و توسعه روزآمد زبان چینی با تکیه بر توسعه دانش و بهینه سازی نظام آموزش زبان چینی با تکیه بر ایجاد یک مرکز آموزش اصلی و تخصصی زبان، فرهنگ و رسوم چین امروز با استفاده از فناوری های نوین جهت ارائه خدمات در ایران و چین از اهداف بلند مدت مجموعه نام آوران است.